Animace, které vás donutí se pozastavit

Animace, které vás donutí se pozastavit

Jako lidé už od nepaměti milujeme příběhy. Animace přináší zajímavé možnosti vyjádření a těchto několik vás prostě donutí se pozastavit nad světem.

Když se budeme bavit o oficiálně zaznamenané historii, technická zařízení pro snímání a přehrávání filmů jsou tady zhruba 120 let. Za tu dobu spousta brilantních tvůrců a vizionářů použila toto médium pro různé účely, od experimentů, přes oddechové či vtipné příběhy, až po upozornění na některá závažná témata.

K animovanému filmu patří specifický jazyk, který nezřídka proniká i do ostatních forem a navzájem se ovlivňují. Abychom se ale příliš nezaobírali omáčkou kolem, tady je pár filmů, které (pokud je neznáte), vás nejspíš nemálo poznamenají. Doporučuju udělat si na to atmosféru, stojí to za to.

Půjdeme od “lehčích” k “závažnějším”.

Síla Empatie

The Power of Empathy
Osvětlení rozdílů mezi empatií a sympatií. V tomto poetickém animovaném krátkém filmu od Královské společnosti pro podporu umění (RSA) nám Brené Brown připomíná, že jedinečné empatické propojení můžeme vytvořit pouze tehdy, pokud máme dostatek odvahy dotknout se své vlastní křehkosti a zranitelnosti. Animace: Katy Davis (2013)

Květina

The Flower
Tento příběh dává do kontrastu jednu společnost, která pěstuje rostlinu se schopností uspokojovat potřeby a jinou společnost, která je postavena na zákazu této rostliny. Kontemplace o socioekonomických důsledcích prohibice marihuany. Vytvořil Haik Hoisington (2010)

Les

The Forest
Sevření společnosti nás nezřídka vystavuje nelehkým rozhodnutím. Jak se z toho vymanit? Odpověď na tuto otázku hledá dvanáctiletá Antonie. Často při denním snění zabrouzdá do kouzelného lesa, kde se ukrývá před problémy světa. Jednoho dne se ale její otec rozhodne pro drastické řešení a ona se musí rozhodnout. Vytvořil David Scharf (2009)


Původní verzi bez titulků naleznete na webu tvůrce: http://www.the-forest.de/

ČLOVĚK

MAN
Trefné a znepokojivé vyjádření lidského chování. Vytvořil Steve Cutts (2012)

Chamtivost

The Greed
Někdy jsi největším monstrem Ty. Vytvořil Alli Sadegiani (2008)

Pochod bezejmenných

La Marche Des Sans Nom
Hra o moc. Nepřipomíná vám to něco? Vytvořil Jean Constantial (2006)

Volání po probuzení

Wake up Call
Kritika konzumentství, vytvořil Steve Cutts (2014)

Závěrečné titulky filmu Volání po probuzení:
Předpokládá se, že těžební aktivity budou kolem roku 2050 ztrojnásobené.
Těžba je hlavním důvodem zabírání půdy.
Jak narůstá rozměr těžebního průmyslu, narůstají i sociální a ekologické ztráty.
Když se k nám dostanou naše zařízení, vypadají futuristicky a elegantně.
Je potřeba se probudit a znát jejich pravou cenu.

Já, mazlíček koza 2

I, Pet Goat II
Ať už máte nebo nemáte přehled o událostech kolem 11. září 2001, tento metaforický, mysticko-symbolistický vizionářský sedmiminutový příběh vám určitě aspoň na chvilku pochroumá vnímání. Vytvořil Louis Lefebvre (Heliofant) v roce 2012.

Pikadon

Kreslená animace o tom co se dělo r. 1945 v Hirošimě… v 60. a 70. letech se to vysílalo v Japonsku dětem v televizi. Ne aby je to děsilo, nýbrž poučilo. Celé je to o to mrazivejší, že se to skutečně dělo. Nejspíš ten styl nebude nic pro dnešního diváka, ale přesto by to někoho mohlo zaujmout.

Vnější Svět

The External World
Na první pohled je tento sedmnáctiminutový film bizarním příběhem o klukovi, který se jen učí hrát na piano, ale když se na to podíváte, zjistíte, že je to vlastně “trochu” o něčem jiném. Vytvořil David O’Reilly v roce 2011.

Jedna lidská rodina, jídlo pro všechny

One Human Family, Food For All
Pokud jste příběhy sledovali popořadě, je možné, že vám teď není zrovna do zpěvu – na závěr tedy něco optimistického o významu spolupráce :)

Je zajímavé podívat se na tématiku, kterou jsme každý den zahlcováni díky televizi a porovnat ji s nekonvenční tvorbou, která není podřízena rozpočtům a snahou natahat do kin co nejvíce diváků. Svoboda vyjádření lidského ducha nezná hranic – doufám, že vás tyto příběhy v něčem inspirovaly.

Pokud máte nějaké další tipy na animace, které člověku mohou rozšířit obzory, neváhejte se podělit v komentářích ;)

Tomáš / Jankoš

Tomáš / Jankoš

Když jsem v roce 1990 vylezl na svět zadkem napřed, bylo jasné, že prostě budu celý život dělat věci jinak. Mám představu, jak spoluvytvářet ideální svět a vím, že se můžu spojit s lidmi co to cítí stejně.
Tomáš / Jankoš

Latest posts by Tomáš / Jankoš (see all)

1 Comment

  1. Pekne pomenované obrazmi , kde a odkial vychádza zlo na svete. Je najvyšší čas zdvihnúť hlavy …všetky svoje sily som ochotný dať v prospech odstránenia zla vo svete.

    Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. Animace, které vás donutí se pozastavit | pavel černý - […] https://jedno.duchost.cz/vedomi/animace-vas-donuti-se-pozastavit/ […]

Leave a Reply